Respuesta :

Answer:

y=3*x

Step-by-step explanation:

john bought 3 notebooks for 9 dollars

so 9/3=3

notebooks costed 3 dollars each

x-number of notebooks

y-cost of notebooks

so

y=3*x

because 3 dollar cost every notebook you could buy.

if i buy 2 notebooks

so x=2

y=3*2=6 dollars

if I buy 3 notebooks

then y=3*3=9 dollars

end this way continues

the equation is y=3x because you have to divide 9 by 3 (since they bought 3 notebooks for $9 & you’re trying to find how much for 1 notebook)