40) Jose and Eugene each improved their yards by planting rose bushes and geraniums. They bought their supplies from the same store. Jose spent $70 on 7 rose bushes and 4 geraniums. Eugene spent $50 on 6 rose bushes and 2 geraniums. Find the cost of one rose bush and the cost of one geranium

A) rose bush: $7, geranium: $9
B) rose bush: $6, geranium: $7
C) rose bush: $7, geranium: $5
D) rose bush: $8, geranium: $11​

Respuesta :

Answer:

I need points bro

Step-by-step explanation:

Answer: B) rose bush: $6, geranium $7

Step-by-step explanation:

Jose spent $70 on 7 rose bushes and 4 geraniums.

( 7 x $6 = $42 ) ( 4 x $7 =  $28 )

$42+$28= $70

Eugene spent $50 on 6 rose bushes and 2 geraniums.

( 6 x $6 = $36 ) ( 2 x $7 = $14 )

36+14 =50