You select a rental package that includes a car with an average consumption of 6.00 litersliters of fuel per 100 kmkm. Considering that in Europe the average fuel cost is 1.063 euros/litereuros/liter, how much (in US dollars) will you spend in fuel on your trip

Respuesta :

Answer:

Cost = $ 7.72

Explanation:

Considering the trip of 100 km, the cost spent on the fuel during the trip can be calculated by the following formula:

[tex]Cost = Average Fuel Consumption\ x\ Unit Fuel Cost\ x\ Distance[/tex]

where,

Average Fuel Consumption = 6 liter/100 km

Unit Fuel Cost = (1.063 euros/liter)($ 1.21/1 euro) = $ 1.29/liter

Distance = 100 km

Therefore,

[tex]Cost = (6\ liter/100\ km)(\$\ 1.29/liter)(100\ km)\\[/tex]

Cost = $ 7.72