Answer:
Cost = $ 7.72
Explanation:
Considering the trip of 100 km, the cost spent on the fuel during the trip can be calculated by the following formula:
[tex]Cost = Average Fuel Consumption\ x\ Unit Fuel Cost\ x\ Distance[/tex]
where,
Average Fuel Consumption = 6 liter/100 km
Unit Fuel Cost = (1.063 euros/liter)($ 1.21/1 euro) = $ 1.29/liter
Distance = 100 km
Therefore,
[tex]Cost = (6\ liter/100\ km)(\$\ 1.29/liter)(100\ km)\\[/tex]
Cost = $ 7.72