Jamie went to the movies with her twin sister, Jenna. They bought one large soda for $4.95 and 3 boxes of candy. Each box of candy cost the same amount. They spent a total of $18.45. Select the equation that best represents how you would solve for c, the cost of each box of candy?

Respuesta :

Answer:

The Equation we can use to solve for the cost of each box of candy =

4.95 + 3b = 18.45

The cost of each box of candy = $4.5

Step-by-step explanation:

Let the number of boxes of candy be represented by: b

Each box of candy cost the same amount

Hence from the question above, we have the Equation:

$4.95 + 3b = $18.45

4.95 + 3b = 18.45

3b = 18.45 - 4.95

3b = 13.5

b = 13.5/3

b = 4.5

The cost of each box of candy = $4.5