Answer:
$4
Step-by-step explanation:
Step one:
given data
Each bagel cost $2.00
Also, the cost function is given as
[tex]F(x)=2x[/tex]
Step two:
Required
The total cost of bagels purchased
From the cost function, we can see already that Ayden Bought 2 Bagel, hence if one bagel cost $2 then
[tex]F(x)=2(2)\\\\F(x)=4[/tex]
The two bagels will cost $4