Respuesta :

Answer:what are answer choices

Step-by-step explanation:

Answer:

Produce per pound costs  less than  meat per pound because the  slope  of the graph for meat is greater than  that of the graph for produce.

The  slope  of the graph tells you the unit rate in  dollars per pound .