Respuesta :
Answer: $80.55
Step-by-step explanation:
First way:
3 yards cost $26.85
1 yard will cost $26.85 ÷ 3
26.85 ÷ 3 = 8.95
1 yard costs $8.95
9 yard will cost $8.95 × 9
8.95 × 9 = 80.55
9 yards cost $80.55
Second way:
3 yards cost $26.85
9 yards will cost $26.85 × 3
26.85 × 3 = 80.55
9 yards cost $80.55
Hope this helped!