Respuesta :

Answer:

$80.55

Step-by-step explanation:

Answer: $80.55

Step-by-step explanation:

First way:

3 yards cost $26.85

1 yard will cost $26.85 ÷ 3

26.85 ÷ 3 = 8.95

1 yard costs $8.95

9 yard will cost $8.95 × 9

8.95 × 9 = 80.55

9 yards cost $80.55

Second way:

3 yards cost $26.85

9 yards will cost $26.85 × 3

26.85 × 3 = 80.55

9 yards cost $80.55

Hope this helped!