Cheryl's famous pumpkin pie Seasoning consists of a blend of cinnamon, nutmeg and cloves. WHen cheryl mixes up a batch, she uses 200 ounces of cinnamon, 100 ounces of nutmeg, and 100 ounces of cloves. If cinnamon sells for $1.80 per ounce, nutmeg sells for $1.60 per ounce, and cloves sell for $1.40 per ounce, what should be the price per ounce of the mixture. math problem answer

Respuesta :

fichoh

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

Given that:

Batch mixture :

Cinnamon - 200 ounces

Nutmeg - 100 ounces

Cloves - 100 ounces

Cost of Seasoning mix :

Cinnamon - 1.80 per ounce

Nutmeg - 1.60 per ounce

Cloves - 1.40 per ounce

Price per ounce of mixture :

Let the price per ounce of mixture = x

Total ounce of mixture = (100 + 100 + 200) = 400 ounces

Σ(ounce * cost) = total ounce * cost of mixture

(200*1.80)+(100*1.60)+(100*1.40) = 400 * x

$360 * $160 * $140 = 400x

$660 = 400x

x = $660 / 400

x = $1.65

Price per ounce of mixture = $1.65