aurnicornsdrream aurnicornsdrream 11-01-2021 Mathematics contestada A pack of pencils, p, costs $1.99. A school buys $129.35 worth of pencils. The equation 1.99p = 129.35 represents this situation. Solve this equation for p. Explain what this value of p means in terms of the context.