Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
B. Sale price is (1.00 - 0.25)($7.79/yd) = 0.75($7.79/yd) =$5.84/yd, so the cost of 4 yd at this sale price is ($5.84/yd)(4 yd) = $23.36
A. At regular price, the cost of 4 yds at $7.79/yd is $31.16.
Answer:
Step-by-step explanation:
B. Sale price is (1.00 - 0.25)($7.79/yd) = 0.75($7.79/yd) =$5.84/yd, so the cost of 4 yd at this sale price is ($5.84/yd)(4 yd) = $23.36
A. At regular price, the cost of 4 yds at $7.79/yd is $31.16.