Respuesta :

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

Multiply $2.75 by 3

8.25

So three dozen cookies will cost $8.25

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

1 dozen of cookies costs $2.75

A person is buying 3 dozen. To solve, simply multiply 3 with 2.75:

3 x 2.75 = 8.25

$8.25 is the price.

~