Respuesta :
Answer:
$72
Step-by-step explanation:
one lb costs $12 so just multiply it by 6
Answer:
6lbd would cost $72.
Step-by-step explanation:
❃We can solve using proportion.
[tex] \frac{35 \: lbs}{420 \: dollars} = \frac{6 \: lbs}{x} \\ \\ \frac{2520}{35} = \frac{35x}{35} \\ \\ x = 72[/tex]