Respuesta :

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

one lb costs $12 so just multiply it by 6

Answer:

6lbd would cost $72.

Step-by-step explanation:

❃We can solve using proportion.

[tex] \frac{35 \: lbs}{420 \: dollars} = \frac{6 \: lbs}{x} \\ \\ \frac{2520}{35} = \frac{35x}{35} \\ \\ x = 72[/tex]