Sally paid $1.50 for 2\frac{1}{2}2 2 1 ​ pounds of apples at the Grocery Mart. Fred paid $1.95 for 3 pounds of apples at the Corner Fruit Stand. Who paid less money per pounds for their apples, Sally or Fred? Show the computation to find each unit rate.

Respuesta :

Answer: Sally paid less

Step-by-step explanation:

From the question, Sally paid $1.50 for 2 1/2 pounds of apples at the Grocery Mart. The cost per pound of apple will be:

= $1.50 ÷ 2 1/2

= $1.50 / 2.5

= $0.6 pee pound of apple

Fred paid $1.95 for 3 pounds of apples at the Corner Fruit Stand. The cost per pound of apple will be:

= $1.95 / 3

= $0.65 pee pound of apple.

Sally paid less