Jasmine is buying cakes for a party. One chocolate cake costs $7, and one lemon cake costs $5. If Jasmine needs to buy 18 cakes and has $110 to spend, how many lemon cakes can she buy?

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation: Am not sure if this is the answer you guys are looking for but my in 9th grade and this is how my math teacher taught me how to do it.

one chocolate cake=?=x

one lemon cake=?=y

$270 spent

need to buy total of 18 cakes

1-chocolate cake =$7

lemon cake = $5

cakes 18=x+y

money $110=$7x+$5y

When i graphed it on the demos calculator i got (10,8).

So 10= the number of chocolate cake brought and 8= the number of lemon cake brought