Kroger sells two sizes of bags of chips. The big bag is 16 ounces and costs $4.32. the small bag is 6 ounces and costs $1.80. what is the cost per ounce for each bag size

Respuesta :

Answer:

for big bag : 0.27 cents per ounce

small bag: 0.30 cents per ounce

Step-by-step explanation:

big bag: 4.32 divided by 16 = 0.27

small bag: 1.80 divided by 6 = 0.3