tn381
contestada

Gina bought 3.5 pounds of peaches that cost $1.60 per pound at the grocery store. Amy went to the local farmer's market and purchased 4.5 pounds of peaches at $0.90 per pound.

Who spent more money?

A Amy B Gina

How much more money did she spend?

She spent $
more money?

Respuesta :

Answer:

Gina 2.5 * 1.38 = $3.45

Amy 3.5 * .98 = $3.43

Gina spent more money by .02

Step-by-step explanation:

Answer:Gina spent 5.6$ which was 1.55 dollars more than Amy who spent 4.05$

Step-by-step explanation:

3.5 times 1.6 equals 5.6

4.4 times .9 equals 4.05