Respuesta :

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

11 pounds of rice for $5.

Divide the $5 by 11.

11 divided by 11 is 1.

So 1 pound of rice is $2.20.

(PS i might be wrong, SO SORRY IF I AM)