kaleighrebeccaray kaleighrebeccaray 13-01-2021 Mathematics contestada Mrs.Welch needs to buy some cat food . If each can costs $0.79 and she has a coupon for $2 off the entire purchase, how many cans of cat food can she buy for under $7? solve this problem as an inequality.