Respuesta :
Ham
Change each mixed numeral or fraction into a decimal number, and divide each price by its weight.
Ham: ($14.50)/(1 3/4 lb) = $14.50/(1.75 lb) = $8.29/lb
Turkey: ($26.25)/(2 1/2 lb) = $26.25/(2.5 lb) = $10.50/lb
Roast beef: ($5.50)/(3/8 lb) = $5.50/(0.375 lb) = $14.67/lb
The least expensive per pound is ham.
The deli meat is the least expensive per pound is ham meat costing $8.29 per pound
Cost per pound
Given:
Cost of 1 3/4 pounds of ham = $14.50
Cost per pound = 14.50 ÷ 1 3/4
= 14.50 ÷ 7/4
= 14.50 × 4/7
= 58/7
= $8.29 per pound
Cost of 2 1/2 pounds of turkey = $26.25
Cost per pound = 26.25 ÷ 2 1/2
= 26.25 ÷ 5/2
= 26.25 × 2/5
= 52.5/5
= $10.5 per pound
cost of 3/8 of a pound of roast beef = $5.50
Cost per pound = 5.50 ÷ 3/8
= 5.50 × 8/3
= 44/3
= $14.67 per pound
Learn more about weight:
https://brainly.com/question/11408596