You can buy 5 cans of beans at the Village Market for $3.20. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam’s Club for $7.30. Which place is the better buy?
Village market because if you buy two packs of 5 cans to for $3.20 it will be only $6.40 compared to sams club for 10 cans for $7.30. At Village market you can get the same amount for a cheaper price