lulumcw lulumcw 10-02-2021 Mathematics contestada Three pounds of tomatoes cost $8.07, 4 pounds cost $10.76, and 6 pounds cost $16.14. Which equation gives the total cost of y of x pounds of tomatoes? a.x = 2.69y b.y = 3.04x c.y = 2.69x d.x = 3.04