Answer:
Unit Rate: 2$ per chocolate
If you're buying 5, it will cost $10
Step-by-step explanation:
Finding the unit rate:
16 ÷ 8 = 2
2 x 5 = $10
If you're talking about what happens if each chocolate cost $5 per item it would be
$5 x 8 chocolates = $40
I hope this helped! :)