Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

7(1.50)=10.5

She spent $10.50 on all bags of candy

Answer:

$10.50

Step-by-step explanation:

So we know that Olivia not only bought 7 bags of candy but that each bag of candy costs $1.50 :

With this information, we can multiply the cost of the bags by the amount Olivia bought, therefore :

[tex]7 * 1.50[/tex]

[tex]= 10.5[/tex]

This means that the amount Olivia bought was $10.50