Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy? Show your work(ello have a nice day help me please/and thank you)

Respuesta :

Answer:

4 pounds

Step-by-step explanation:

Divide: 3.36 divided by .84=4

Check your answer: .84 times 4=3.36

1 pound=.84

2 pounds= 1.68

3 pounds 2.52

4 pounds=3.36

4 pounds

Hope this helped!! :)

Stay safe and have a wonderful day/afternoon/night!!!!!

Brainliest?!?!

(Picture included)

Sorry about my hand writing and I tried to explain it the best way I could.

Ver imagen Аноним