A store owner wants to prepare 100 lb of a candy mix that she will sell for $1.36 per lb. She mixes 20 lb of jelly beans that cost 20 cents per lb with sugar candies. How much does 1 lb of sugar candies cost?

Respuesta :

Answer:

33/20

Step-by-step explanation

$0.2  + $x = %1.36

20 IB + 80 IB = 100 IB

Equation: 0.2*20+x*80=1.36*100

there fore the answer is 33/20

The cost of 1 lb of sugar candies is $1.65.

Explanation

Given to us

  • weight of candy mix = 100 lb,
  • weight of jelly beans = 100 lb,
  • Cost of jelly beans = 20 cent per lb = $0.20 per lb,
  • Cost of candy mix = $1.36 per lb.

Total cost of candy mix

Total cost of candy mix = weight of candy mix [tex]\times[/tex]  Cost of candy mix

                                       [tex]= 100\ lb\times \$1.36[/tex]

Total cost of Jelly beans

Total cost of Jelly beans = weight of Jelly beans [tex]\times[/tex]  Cost of Jelly beans

                                       [tex]= 20\ lb\times \$0.20[/tex]

Weight of Sugar candies

weight of Sugar candies = weight of candy mix - weight of jelly bean

                                         [tex]=100\ lb - 20\ lb\\= 80\ lb[/tex]

Total cost of sugar candies

Total cost of candy mix = Total cost of jelly beans + total cost of sugar candies

[tex]100\ lb \times \$1.36 = (20\ lb \times \$0.20) + (80\ lb \times x)\\136 = 4 + (80x)\\136-4 = 80x\\132 = 80x\\x = \dfrac{132}{80}\\x =1.65[/tex]

Hence, the cost of 1 lb of sugar candies is $1.65.

Learn more about cost and weight:

https://brainly.com/question/13129990