jpoi2005 jpoi2005 11-02-2021 Mathematics contestada Calvin went to the candy store. Chocolate candy costs 50 cents each and gum cost 25 cents each. Calvin bought 2/3 as much gum as candy and spent $4. How many candies did he buy? How much gum?