Answer:
A) $0.208 per unit
B) $0.220 per unit
C) An inspector should be hired
Explanation:
percentage of defect rate = 2% = 0.02
cost of inspector = $10 per hour
production rate = 48 per hour
cost of not hiring an inspector = $11
A) Determine the inspection cost per unit if an inspector is hired
= cost of inspector / production rate
= 10 / 48 = $0.208 per unit
B) Determine the defective cost per unit if an Inspector is not hired
= cost of not hiring an inspector * percentage of defect rate
= 11 * 0.02
= $0.220 per unit
C) Inspection cost < defective cost i.e. $0.208 < $0.220 hence an inspector should be hired