contestada

At wendys, 3 baconators and 2 frosty cost $21.50. If 5 baconators and 1 frosty cost 30$, find the price of 1 baconnator and 1 frosty

Respuesta :

Answer:

are you at wendys

Step-by-step explanation:

30/5=6 so 1 frosy is 6 dollars and 30-6=24 and 24/5=4.80

Answer:

A baconator costs $5.50, and a frosty costs $2.50.

Step-by-step explanation:

Let b = price of one baconator.

Let f = price of one frosty.

"3 baconators and 2 frosty cost $21.50"

3b + 2f = 21.5

"5 baconators and 1 frosty cost 30$"

5b + 1f = 30

We have two equations in two unknowns forming a system of equation.

3b + 2f = 21.5

5b + 1f = 30

Rewrite the first equation below. Multiply both sides of the second equation by -2,a nd add the equations.

        3b + 2f = 21.5

(+)   -10b - 2f = -60

----------------------------

       -7b       = -38.5

Divide both sides by -7.

b = 5.5

The price of a baconator is $5.50. Now we plug in that price into the first equation and solve for f.

3b + 2f = 21.5

3(5.5) + 2f = 21.5

2f + 16.5 = 21.5

2f = 5

f = 2.5

Answer: A baconator costs $5.50, and a frosty costs $2.50.