Aysia went to the grocery store to buy cold cuts for making sandwiches for lunch. She wants to buy 0.75 lb. of ham that costs $7.92 per pound.

How much will she spend on ham? Show your work using a model or equation.

PLEASE ANSER QUICK

Respuesta :

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

0.75 = 3/4

you can do 7.92*0.75 = 5.94 or do 7.92/4 = 1.98 and then 1.98*3 = 5.94 to find the total amount, whichever works better :)