Answer: $0.14 per ounce
Step-by-step explanation:
There are 28.5 ounces of shampoo in the shampoo bottle and the cost of the whole bottle is $3.99.
The cost per ounces will therefore be:
= Cost of bottle / Number of ounces
= 3.99 / 28.5
= $0.14 per ounce