Respuesta :

The 12 ounces bottle of shampoo cost less

Rate :

Rate is a ratio that compares two quantities of different units. Therefore,

12 ounce of shampoo cost $4.20. Therefore, the rate is as follows

  • rate = 4.20 / 12 = $0.35 per ounce

16 ounces bottles cost $6.88. Therefore, the rate is as follows:

  • rate = 6.88 / 16 = $0.43 per ounce

Therefore, the 12 ounces bottle of shampoo cost less. The 12 ounces bottle of shampoo cost $0.35 per ounce while the 16 ounces bottles of shampoo cost $0.43 per ounce.

learn more on rate here: https://brainly.com/question/11292221