First one is d because I used process of elimination and none of them started at 3.75.
Second one is A because 5 pounds is 4 dollars, 3 is 3.60 and so on. If you subtract.20 to each cost, you would get the next cost.
If there are any other questions send me the picture of it because the problems were hard to see