Answer: The cost for a 4 oz portion is 20$
Explanation:
Given : Cost of 5kg pail = 16.95$
To find : Cost of a 4 oz prtion = ?
Conversion factor : 1 kg = 35.274 oz
Thus cost of 35.274 oz = 176.37$
Then cost of 4oz =[tex]\frac{176.37}{35.274}\times 4=20[/tex]$
Thus cost for a 4 oz portion is 20$