GIVE BRAINLY FOR THIS

The Problem: Ms. Ashe is planning to take her study group on a field trip to an amusement park. The regular cost is $25 per person. There is a party special that costs $15 per person with an additional $150 fee for a private room where students
can eat lunch. Ms. Ashe is trying to decide if she should use the regular price or the party special.



1- Solve your system of equations making sure to SHOW ALL YOUR WORK. You can use any of the
methods we discussed in class (Graphing, Substitution, or Elimination)

2- What does the solution mean in relation to this problem?
PLEASE ANSWER ASAP