PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST!!
Mike and his sister did some laundry at the laundromat. To wash a load costs $2 and to dry a load costs another $2. Mike and his sister washed and dried 4 loads of laundry. They also had to buy 4 packets of detergent for $1 per packet. How much money did Mike and his sister spend to do their laundry?

a) $16

b) $28

c) $12

d) $20

Respuesta :

Answer:

answer is d) $20

Step-by-step explanation:

because 2x4=8 + 2x4=8 = $16 then 4 packets for $1 is $4 16+4= $20

Answer:

D) $20

Step-by-step explanation:

Wash plus dry = $4

$4 times 4 times = $16

$1 for one detergent times the four packets = $4

Total is $20