Respuesta :
Answer:
$4.90
Step-by-step explanation:
You could find this in the ratio method.
3 apples : $1.47
10 apples : x
( We have to find the value of x. This is the cost of 10 apples)
Cross Multiply both the ratios.
3x = 1.47 × 10
3x = 14.7
Bring 3 to the other side, making is being divided upon.
x = [tex]\frac{14.7}{3}[/tex]
x = 4.9
∴ 10 apples cost $4.90