A school ordered $600 worth of light bulbs. Some of the light bulbs cost $1 each and the others cost $2 each. If twice as many $1 bulbs as $2 bulbs were ordered, how many light bulbs of each type were ordered?

Respuesta :

Answer:

A school ordered 300 bulbs that cost $1 and 150 bulbs that cost $2.

Step-by-step explanation:

Let [tex]u[/tex] denotes number of light bulbs that cost $1 and [tex]v[/tex] denotes number of light bulbs that cost $2.

Twice as many $1 bulbs as $2 bulbs were ordered.

[tex]u=2v[/tex]

A school ordered $600 worth of light bulbs.

[tex]u(1)+v(2)=600\\u+2v=600[/tex]

Put [tex]u=2v[/tex] in [tex]u+2v=600[/tex]

[tex]2v+2v=600\\4v=600\\\\v=\frac{600}{4}\\\\v=150[/tex]

Put [tex]v=150[/tex] in [tex]u=2v[/tex]

[tex]u=2(150)=300[/tex]

Therefore,

A school ordered 300 bulbs that cost $1 and 150 bulbs that cost $2.