Answer:
$163
Explanation:
Given the above information, the unit product cost using absorption costing is computed as;
= Direct materials + Direct labor + Variable manufacturing overhead + Fixed manufacturing overhead per unit
= $52 + $33 + $32 + ($45,080/980)
= $117 + $46
= $163