Which equation represents the proportional relationship between the cost, t, in dollars, of p pounds of wood bought? T=0.29pt = 0.29 p t=0.31pt = 0.31 p t=3.45pt = 3.45 p t=3.48p

Respuesta :

fichoh

Answer:

T = 0.29p

Step-by-step explanation:

From the table Given :

We can obtain the uint cost per pound of wood :

Cost of 12 pounds of wood = $3.48

Cost per pound = Cost / weight

Cost per pound = $3.48 / 12 = $0.29

Hence, the proportional relationship cost, T in dollars and p pounds of wood is ;

Cost = unit cost per pound * number of pounds

T = 0.29 * p

T = 0.29p

Ver imagen fichoh