Answer:
T = 0.29p
Step-by-step explanation:
From the table Given :
We can obtain the uint cost per pound of wood :
Cost of 12 pounds of wood = $3.48
Cost per pound = Cost / weight
Cost per pound = $3.48 / 12 = $0.29
Hence, the proportional relationship cost, T in dollars and p pounds of wood is ;
Cost = unit cost per pound * number of pounds
T = 0.29 * p
T = 0.29p