Answer:
The cinnamon cost would be "$8.62". A further explanation is given below.
Explanation:
Cinnamon's density,
= 0.560 g/ml
On converting it into g, we get
= [tex]0.560\times 500[/tex]
= [tex]280 \ g[/tex]
Cinnamon's volume,
= 500 ml
As we know,
1 pound = 435.592 g
Now,
The cost pf cinnamon per pound will be:
= [tex]\frac{6.98}{0.5 \ pound}[/tex]
= [tex]13.96[/tex] ($) per pound
So,
Cinnamon's cost will be:
= [tex]250 \ g\times \frac{1 \ pound}{435.592 \ g}\times \frac{13.96}{1 \ pound}[/tex]
= [tex]8.62[/tex] ($)