Respuesta :

Answer: $2.25

Step-by-step explanation: 27 ÷ 12= 2.25

Answer:

$2.25 /pound

Step-by-step explanation:

Price for 12 pounds = 27

Price for 1 pound = 27/12 =  $2.25

Unit price=  $2.25 /pound

I hope im right!!