One store has carrots on sale for $1.1 for 3 pounds, while another store has carrots on sale for $0.78 for two pounds. Which store has the better deal?


Maria want to buy a pencil for everyone in her class. It costs $0.78 for 3 pencils. How much Maria have to spend if she bought a pencil for each of her 24 classmate?

Respuesta :

fnej

Answer:

1) The store selling for 1.1 per 3 lbs

2) $6.24

Step-by-step explanation:

1)

1.1/3 = 0.37

0.78/2 = 0.39

0.37 is cheaper so it's a better deal

2)

[tex]\frac{0.78}{3} =\frac{x}{24} \\\\3x=18.72\\x=6.24[/tex]

Answer:

1.10 for 3 is the better deal.  It will cost $6.24 for the pencils.

Step-by-step explanation:

Do two separate problems but find how much it is for 1 carrot.  So the first is:$1.10 divided by 3 carrots = .366 or 37 cents per carrot.

The second one is: .78 divided by 2 carrots = .39 cents per carrot.

If you break 24 students into groups of 3, that would be 8 groups. 24 divided by 3 = 8.  

8 sets of 3 pencils is .78 x 8 = $6.24