Respuesta :
Answer:
1) The store selling for 1.1 per 3 lbs
2) $6.24
Step-by-step explanation:
1)
1.1/3 = 0.37
0.78/2 = 0.39
0.37 is cheaper so it's a better deal
2)
[tex]\frac{0.78}{3} =\frac{x}{24} \\\\3x=18.72\\x=6.24[/tex]
Answer:
1.10 for 3 is the better deal. It will cost $6.24 for the pencils.
Step-by-step explanation:
Do two separate problems but find how much it is for 1 carrot. So the first is:$1.10 divided by 3 carrots = .366 or 37 cents per carrot.
The second one is: .78 divided by 2 carrots = .39 cents per carrot.
If you break 24 students into groups of 3, that would be 8 groups. 24 divided by 3 = 8.
8 sets of 3 pencils is .78 x 8 = $6.24