Bob and his friends went out to lunch.
• They bought 3 sandwiches and 3 bottles of water.
The bottles of water cost $1.50 each.
• The total bill was $30.00.
How much does one sandwich cost if they cost the same amount?

Respuesta :

Answer:

Each sandwich cost 8:50

Step-by-step explanation:

total 30$

total price of the waters 4:50

30-4:50=25:50

25:50÷3=8:50