Stanford Corporation has four categories of overhead. The expected overhead costs for each category for next year are as follows:

Maintenance $210,000
Materials handling 90,000
Setups 75,000
Inspection 150,000

The company has been asked to submit a bid for a proposed job. The plant manager believes that obtaining this job would result in new business in future years. Bids are usually based upon full manufacturing cost plus 30 percent. Estimates for the proposed job are as follows:

Direct materials $5000
Direct labor (375 hours) $7500
Number of material moves 4
Number of inspections 3
Number of setups 2
Number of machine-hours 150

Expected activity for the four activity-based cost drivers that would be used is:

Machine-hours 10,000
Material moves 2,000
Setups 100
Quality inspections 4,000


Required:
a. Determine the amount of overhead that would be allocated to the proposed job if 20,000 direct labor-hours are used as the volume-based cost driver.
b. Determine the total costs of the proposed job.
c. Determine the company's bid if the bid is based upon full manufacturing cost plus 30 percent.
d. Determine the amount of overhead that would be applied to the proposed project if activity-based costing is used.

Respuesta :

Answer:

Results are below.

Explanation:

a)

First, we need to calculate the predetermined overhead rate:

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= 2,325,000 / 20,000

Predetermined manufacturing overhead rate= $116.25 per direct labor hour

Now, we can allocate overhead:

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH=  116.25*375

Allocated MOH= $43,493.75

b)

Total cost= 5,000 + 7,500 + 43,493.75

Total cost= $55,993.75

c)

Selling price= 55,993.75*1.3

Selling price= $72,791.88

d)

First, we need to calculate the activities rate:

Maintenance= 210,000 / 10,000= $21 per machine hour

Materials handling= 90,000 / 2,000= $45 per material move

Setups= 75,000 / 100= $750 per setup

Inspection= 150,000 / 4,000= $37.5 per inspection

Now, we can allocate overhead:

Maintenance= 21*150= 3,150

Materials handling= 45*4= 180

Setups= 750*2= 1,500

Inspection= 37.5*3= 112.5

Total allocated costs= $4,942.5