Respuesta :

Answer:

525.00

Step-by-step explanation:

The cost of 25 kg of apples is $437.5.

What do we mean by cost ?

"A cost is an expenditure required to produce or sell a product or get an asset ready for normal use. In other words, it’s the amount paid to manufacture a product, purchase inventory, sell merchandise, or get equipment ready to use in a business process.

There are many different costs, including fixed and variable, but they are all accounted for in the same way. Costs are recorded as expenses on the income statement during and accounting period and cleared out in a closing entry at the end of the period."

The cost of 15 kg is $262.50.

So, the cost of 1 apple is 262.50/15

= 17.5

Cost of 25 kg = [tex]17.5 * 25 = 437.5[/tex]

Hence, the cost of 25 kg of apples = 437.5

To know more about cost here

https://brainly.com/question/15135554

#SPJ3