contestada

Using the estimated sales and production of 140,000 boxes of Chap-Off, the Accounting Department has developed the following manufacturing cost per box: Direct material $ 3.70 Direct labor 2.00 Manufacturing overhead 1.60 Total cost $ 7.30 The costs above relate to making both the lip balm and the tube that contains it. As an alternative to making the tubes for Chap-Off, Silven has approached a supplier to discuss the possibility of buying the tubes. The purchase price of the supplier's empty tubes would be $1.20 per box of 24 tubes. If Silven Industries stops making the tubes and buys them from the outside supplier, its direct labor and variable manufacturing overhead costs per box of Chap-Off would be reduced by 10% and its direct materials costs would be reduced by 20%. Required: 1. If Silven buys its tubes from the outside supplier, how much of its own Chap-Off manufacturing costs per box will it be able to avoid

Respuesta :

Answer:

Silven Industries

If Silven buys its tubes from the outside supplier, it will be able to avoid $1.10 of its own Chap-Off manufacturing costs per box

Explanation:

a) Data and Calculations:

Estimated Production and Sales Units of Chap-Off = 140,000 boxes

Manufacturing cost per box:      Avoidable costs

Direct material              $ 3.70           $0.74 ($3.70 * 20%)

Direct labor                      2.00             0.20 ($2.00 * 10%)

Manufacturing overhead 1.60              0.16 ($1.60 * 10%)

Total cost                      $ 7.30            $1.10

Outside supplier's price for tubes = $1.20 per box

b) Unless there an alternative use for the machine used in making the tubes internally exists, it may not be cost-effective for Silven to buy from the outside supplier.  Alternatively, it should renegotiate a price per box that is less than $1.10 in order to stop making the tubes internally.