John is going to make chocolate squares to sell. There are just three ingredients, chocolate, peanut butter and crisped rice, mixed in the ratio 4:2:3 respectively. A bar of chocolate weighs 200g and costs £2.50. A jar of peanut butter contains 250g and costs £1.70. A packet of crisped rice contains 300g and costs £2.00. John makes 4.5kg mixture, which he can cut 100 chocolate squares. He charges 60p for each square and sells all 100 squares. How much profit does he make

Respuesta :

fichoh

Answer:

£18.2

Step-by-step explanation:

4.5 kg = 4.5 * 1000 = 4500 g

Sharing in the ratio :

Chocolate : peanut butter : crisped rice in the ratio 4 : 2 : 3 respectively

Sum of ratio = (4 + 2 + 3) = 9

Chocolate = 4/9 * 4500 = 2000 g

Peanut butter = 2/9 * 4500 = 1000 g

Crisped rice = 3/9 * 4500 = 1500 g

1 bar of chocolate = 200 g at 2.50

2000/ 200 * 2.50 = £25.0

1 jar of peanut butter = 250 g at 1.70

1000 / 250 * 1.70 = £6.8

1 packet of crisped rice = 300g at 2

1500 / 300 * 2 = £10

Total cost of ingredients = £(25+6.8+10) = £41.8

Number of pieces of chocolate squares made = 100

Selling price per square = 60p = £0.6

Total revenue made = £0.6 * 100 = £60

Profit realized = £(60 - 41.8) = £18.2

Otras preguntas