5) Carla bought 4 pounds of gummy bears for $8.40. Use proportional reasoning; answer in a complete sentence. a) How much would it cost for 1 pound of bears? b) How much would it cost for 13 pounds of bears? c) How many pounds of bears could you buy for $1? d) How many pounds of bears could you buy for $13? ​

Respuesta :

Answer:

hat’d be about $0.15 – $0.16 an an ounce. Each bear probably weighs about 1/4 ounce, so they cost about $0.04 per bear. So the material cost savings would be about 1.38 cents per bear or about $0.70 for these 50 bears. You could make 5 pounds for about $8.40 with this recipe = about 31% savings.

Step-by-step explanation: