You have the following information for Crane Company for the month ended October 31, 2022. Crane uses a periodic method for inventory. Date Description Units Unit Cost or Selling Price Oct. 1 Beginning inventory 50 $22 Oct. 9 Purchase 110 24 Oct. 11 Sale 90 35 Oct. 17 Purchase 90 26 Oct. 22 Sale 50 40 Oct. 25 Purchase 60 28 Oct. 29 Sale 100 40 Calculate the weighted-average cost. (Round answer to 3 decimal places, e.g. 5.125.) Weighted-average cost per unit Calculate ending inventory, cost of goods sold, gross profit under each of the following methods. (1) LIFO. (2) FIFO. (3) Average-cost. (Round answers to 0 decimal place, e.g. 125.) Calculate gross profit rate under each of the following methods. (1) LIFO. (2) FIFO. (3) Average-cost. (Round answers to 1 decimal place, e.g. 51.2%)

Respuesta :

Answer:

Crane Company

1. Weighted average cost per unit = $25.032

2.                                       (1) LIFO         (2) FIFO          (3) Average-cost

Ending inventory                $1,580          $1,940                  $1,752

Cost of goods sold               6,180           5,820                   6,008

Sales revenue                    $9,150         $9,150                  $9,150

Gross profit                          2,970           3,330                    3,142

Gross profit rate                  32.5%          36.4%                   34.3%

Explanation:

a) Data and Calculations:

Date       Description              Units    Unit Cost or Selling Price         Total

Oct. 1      Beginning inventory  50            $22                           $1,100

Oct. 9     Purchase                   110              24                            2,640

Oct. 11    Sale                           (90)                                   $35               $3,150

Oct. 17    Purchase                   90              26                            2,340

Oct. 22  Sale                           (50)                                     40                2,000

Oct. 25  Purchase                   60              28                             1,680

Oct. 29  Sale                         (100)                                     40                4,000

Total                     310 (240) = 70                                             $7,760 $9,150

Weighted average cost per unit = $25.032

LIFO:

Ending inventory

= (50 * $22) + (20 * $24)

= $1,100 + $480

= $1,580

Cost of goods sold = $7,760 - $1,580 = $6,180

FIFO:l

Ending inventory:

= (60 * $28)  + (10 * $26)                  

= $1,680 + $260 = $1,940

Cost of goods sold = $7,760 - $1,940 = $5,820

Weighted-average costs:

Ending inventory = 70 * $25.032 = $1,752

Cost of goods sold = $7,760 = $1,752 = $6,008