565854
contestada

A market sells a 3-pound bag of potatoes for $6.27 and a 4.5-pound bag of potatoes for $8.50. How much is the cost per pound of the better buy?

Respuesta :

Answer:

The second option is cheaper by 0.29

Step-by-step explanation:

Your first step is to divded for both sales.

6.27 divided by 3= 2.09

8.50 divided by 4.5= 1.8

incase you need the difference its 2.09-1.8= 0.29